Palenica położona jest w Pieninach Małych na wysokości siedmiuset metrów nad poziomem morza. Góra ta jest celem wielu turystów pieszych oraz amatorów sportów zimowych i wielbicieli turystyki rowerowej.

Sama Palenica jest zlokalizowana w dolinie Grajcarka w bliskim sąsiedztwie Szczawnicy. Aby dostać się na szczyt, można skorzystać z jednego z wielu zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie szlaków. Dodatkowo dla tych turystów, którzy nie są w stanie dostać się na górę na własnych nogach, stworzono wyciąg krzesełkowy. Jego start jest zlokalizowany w centrum uzdrowiska w Szczawnicy. Sama Palenica to niezwykle malownicza i urokliwa góra. Możemy z jej szczytu obserwować wyjątkowe górskie widoki. Dla wielu turystów jest ona też przystankiem i miejscem odpoczynku przed dalszą podróżą rowerową czy pieszą. Z Palenicy wejść możemy na najwyższy szczyt Pienińskich gór – Wysoką. Dojdziemy też na Trzy Korony oraz do Sokolicy czy Szczawnicy Niżnej.

Ze szczytu Palenicy możemy podziwiać szczyt Trzech Koron oraz wiele innych malowniczych fragmentów samych Pienin. Czasami przy lepszej pogodzie możemy nawet zobaczyć Tatry. Jednak same widoki nie są jedyną atrakcją, na jaką powinniśmy się przygotować. Latem możemy skorzystać z możliwości, jakie daję nam zjeżdżalnia grawitacyjna, zapewniająca niebanalne wrażenia dla wszystkich turystów. Możemy nią zjechać wewnątrz specjalnie wyprofilowanej rynny. Dodatkowo na Palenicy możemy zakupić pamiątki z Pienin oraz skorzystać z usług lokali gastronomicznych. Należy też wspomnieć o doskonale zorganizowanej Stacji Narciarskiej. Tutaj możemy sprawdzić się na wielu zaplanowanych trasach, które zostały tak zaprojektowane, aby trafić w gusta wszystkich narciarzy. Są one bowiem szeregowane pod kątem ich trudności. Na miejscu możemy też wypożyczyć narty, sprzęt snowboardowy. Skorzystać z wyciągu orczykowego lub śnieżnej rynny.

Tryb podróży: