Jeśli szukacie wyjątkowych atrakcji turystycznych, zwłaszcza zabytków, które są owiane tajemniczością i mają za sobą bogatą historię, to doskonałym adresem jest zamek w Czorsztynie. Na temat zamku krąży wiele legend oraz historii mrożących krew w żyłach.

Jedna z nich głosi, że pierwszy właściciel Czorsztyńskiego zamku – Piotr Wyżga zaprzedał duszę diabłu. Zrobił to, gdyż chciał uzyskać dostęp do wymarzonego złota. Zamek Czorsztyński miał być też w latach panowania Ludwika Węgierskiego, punktem wypadowym dla okolicznych bandytów i rozbójników. Sama historia zamku sięga XIV wieku.

Zamek przez lata stawiał czoła oblężeniom i próbom jego zdobycia. Na krótko twierdza została zdobyta przez Aleksandra Kostkę Napierskiego podczas buntów chłopskich. Jednak bardzo szybko został odbity, a zdobywcę zamku skazano na egzekucje. Po latach zamek przeszedł rekonstrukcje. Stało się to w XVII wieku. Z kolei w XVIII wieku zamek został zniszczony przez kozaków, a podczas potwornego pożaru sześćdziesiąt lat później, uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu. Odbudowano go dopiero w XX wieku. Dziś jest atrakcją turystyczną.

Sam zamek został zbudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Zamek wówczas znajdował się na niezwykle ważnym ze strategicznego punktu widzenia szlaku handlowym z Krakowa do Budy. Miał on stanowić element obrony regionu, a także hamować kolonizacje z ziem węgierskich. Dodatkowo spełniał też rolę komory celnej. Nazwa zamku pochodzi od słowa Schorstein – oznacza ono wystającą skałę. Nazwa zamku przetrwała do dziś. Sam obiekt jest chętnie odwiedzany przez turystów z Polski i całej Europy. Zwłaszcza że w najbliższej okolicy znajdziemy także inne zabytkowe budowle jak choćby Zamek w Niedzicy. To doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy lubią być aktywni podczas swojego zasłużonego urlopu.

Tryb podróży: