Położony nad samym Dunajcem zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce, jeśli chodzi o same budowle obronne. Zamek góruje nad otoczeniem i wznosi się na skale, która ma 566 metrów. Sam zamek został zbudowany w XIV wieku. Przedtem na tym miejscu stało grodzisko. W okresie renesansu przeszedł przeobrażenia i z twierdzy obronnej stał się magnacką rezydencją. Jak wiele tego typu budowli w Polsce przechodził przez wieki z rąk do rąk. Nie raz był oblegany i łupiony. Współcześnie jest celem wielu turystów. Ponieważ jest doskonale zachowany, to wykorzystują go także filmowcy. To tutaj kręcono sceny do znanego serialu – Janosik.

Do naszych czasów zachowała się właściwie całość zamku. Także najstarsza jego część, zwana zamkiem górnym. Ten zbudowany jest z kamienia wapiennego. Znajduję się w nim kaplica, niewielki dziedziniec oraz oczywiście część przeznaczona do zamieszkania. Charakterystyczną cechą zamku jest kwadratowa wieża. W samym centrum zamku, na jego dziedzińcu znajduję się 90-metrowa studnia. Atrakcją turystyczną jest wiele opowieści związanych z zamkiem. Choćby ta o więzieniu, które miało znajdować się pod górnym zamkiem i w którym miał być przetrzymywany między innym Janosik. Turyści mogą też obejrzeć ślady bramy oraz zwodzonego mostu. Doskonale zachowany jest też dolny zamek, który kiedyś pełnił funkcję przedzamcza. Wrażenie robią zwłaszcza mury obwodowe oraz renesansowa attyka.

Turyście mogą zwiedzać udostępnione części zamku. Jest to między innymi część komnat zlokalizowanych w zamku górnym oraz średnim. W nich zarządzający obiektem zebrali narzędzia i przedmioty związane z historią zamku. W wozowni zobaczymy z kolei pojazdy konne i zabytkowe akcesoria związane z podróżowaniem. Na zamku znajdują się również dwa punkty widokowe, z których możemy podziwiać Tatry oraz bliższe jezioro Czorsztyńskie, zamek w Czorsztynie oraz panoramę Pienin.

Tryb podróży: