Uznaję się, że Szczawnica to najcenniejsze uzdrowisko w Polsce. To w tej miejscowości zlokalizowane są niezwykle liczne źródła wód o leczniczych właściwościach. Wody te cechują się zróżnicowanym składem i są bogate w bardzo ważne z punktu widzenia ludzkiego organizmu – minerały. Do Szczawnicy przyjeżdżają osoby cierpiące z powodu chorób układu oddechowego oraz układu pokarmowego, czy chorujące na skazę moczanową, osteoporozę i miażdżycę.
Wody cieszą się wysokim uznaniem przebywających w Pieninach kuracjuszy. Z ich właściwości korzystają też turyści, którzy bardzo chętnie kupują cudowną wodę. Wśród licznych odmian wód należy szczególnie wyróżnić:

Wodę Jana, które źródło zostało odkryte w 1869 roku. Woda ta jest bogata w wodorowęglany, a także chlor i sod. Jest ona wykorzystywana do picia, ale zaleca się także kąpiele w niej. Woda ta jest bazą słynnej Szczawiczanki. Najczęściej z jej właściwości korzystają osoby chorujące na choroby układu oddechowego i nadkwasotę. Z kolei Woda Józefina należy do najstarszych źródeł na tym terenie. W jej zawartości znaleźć można szczawę wodorowęglanowo-chlorkowo-sodową. Powinni ją pić chorzy na rozedmę płuc, astmę oraz osoby otyłe.

W Szczawnicy znajdziemy też Wodę Stefan, która cechują się szczawą wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa. Jest ona wykorzystywana do leczenia kamicy nerkowej, chorób płuc, układu moczowego czy przy nieżytach nosa. Do dyspozycji kuracjuszy jest także Woda Szymon, która stosowana jest przy leczeniu anemii oraz Woda Magdalena. To najnowsze źródło, które zostało odkryte w 1939 roku. Cechuje je szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa. Jest szczególnie polecana przy chorobach układu trawiennego oraz jeśli chory cierpi z powodu wrzodów żołądka, dwunastnicy czy nerwicy. Woda ta jest też szczególnie polecana w przypadku schorzeń dróg żółciowych oraz jako wspomaganie odchudzania.

Tryb podróży: