Już w XIX wieku na szlakach polskich gór pojawili się pierwsi piesi turyści. Związane to było z odkrycie estetycznych walorów Tatr oraz powstawaniem pierwszych pensjonatów uzdrowiskowych. Trend ten trwa do dziś. Turystyka piesza jest uznawana za jeden z najatrakcyjniejszych sposobów na zwiedzanie górskich szlaków. Aby „spacer po górach” był wygodniejszy i dostępny także dla tych osób, które nie są tak sprawnie fizycznie, otwarto wiele nowych szlaków turystycznych. Różnią się one stopniem trudności, ale dostępne są dla każdego chętnego turysty.

Jednym z takich szlaków, który jest dostępny nawet dla osób początkujących, jest fragment Drogi Pienińskiej, prowadzącej ze Szczawnicy aż do Czerwonego Klasztoru i ujścia Leśnickiego Potoku. Trasa biegnie wzdłuż samego przełomu Dunajca i prowadzi nas aż na Słowacką stronę Pienin. Piesi turyści mogą się też wybrać na Trzy Korony. Tam z kolei dotrzemy niebieskim szlakiem. Zanim dojdziemy na miejsce, możemy zaobserwować wspaniałe krajobrazy, a także Górę Zamkową gdzie na szczycie znajduję się taras widokowy. Szlak ten jest o tyle atrakcyjny, że wrócić możemy inną drogą – szlakiem czerwonym. Istnieje też możliwość spłynięcia pontonem lub wypożyczenia kajaku.

Turyści odwiedzający Pieniny powinni też skorzystać z możliwości, jakie otwiera przed nami szlak żółty. Ten prowadzi nas w poprzek Pienin Właściwych od Krościenka przez przełęcz Szopka, aż do Trzech Koron. Tym samym kolorem został też oznaczany bardzo łatwy szlak, projektowany z myślą o rodzinach z dziećmi. Droga biegnie tutaj od Jaworek przez cały rezerwat Biała Woda. Kończy się zaś w Przełęczy Rozdziela. Szlak ten należy do rodziny szlaków spacerowych i jest niezwykle wdzięczny, jeśli ktoś lubi beztroskie spacerowanie w niezwykłych i zachwycających lasach Pienin. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czas, to możemy przejść inne popularne szlaki, których w tej części Polski nie brakuje.