Pieniński Park Narodowy to jeden z najładniejszych i najbardziej urokliwych regionów w Polsce. Same Pieniny możemy zwiedzać w każdy możliwy sposób, ale szczególnie poleca się wycieczki rowerowe, zwłaszcza że dla wszystkich wielbicieli tego rodzaju turystyki, miejscowe władze i aktywiści, przygotowali szereg tras rowerowych, dzięki którym jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich atrakcyjnych miejsc.

Zwolennicy turystyki rowerowej powinni szczególną uwagę zwrócić na okolice Szczawnicy. To tutaj mają swój początek trasy, którymi jesteśmy w stanie dotrzeć do najciekawszych miejsc w Pieninach. Swój początek ma tu niezwykle popularna trasa, która zaprowadzi nas do czerwonego Klasztoru na Słowacji. Jej bieg zaczyna się na parkingu nad Dunajcem i prowadzi Starą Drogą Pienińską. Następnie dotrzemy do przejścia granicznego, z którego już bezpośrednio trafimy do Czerwonego Klasztoru. Sam szlak ma długość dwudziestu pięciu kilometrów.

Trochę dłuższa jest trasa oznaczona czarnym kolorem, która zaprowadzi nas ze Szczawnicy Wyżnej do doliny Jastrzębiego Potoku i Sopotnickiego Potoku. Trasa liczy sobie trzydzieści kilometrów. Na trasie czekają na nas malownicze widoki. Z kolei zielonym szlakiem dotrzemy do wyjątkowego wąwozu Homole, a także zajrzymy do rezerwatu Biała Woda. Szlak ten prowadzi też przez przełęcz Rodziela, a jedną z atrakcji jest możliwość zwiedzenia niezwykle urokliwej miejscowości – Obidza.

Turyści mogą oczywiście skorzystać też z innych równie ciekawych szlaków. Turystyka rowerowa w Pieninach to nie tylko przyjemność wynikająca z samej jazdy na rowerze, ale przede wszystkim możliwość obserwowania unikalnych krajobrazów. Dla osób, które nie posiadają własnego sprzętu, otwarto szereg miejsc, gdzie możemy wypożyczyć rower, a także dokonać wszelkich niezbędnych napraw. Bardzo często pensjonaty prywatne oferują nam możliwość wypożyczenia sprzętu rowerowego.