Na zboczu najwyższego szczytu Pienin znajduję się urokliwy i warty odwiedzenia rezerwat przyrody – Wysokie Skałki. Dotrzeć do niego możemy, podążając niebieskim szlakiem. Po drodze możemy podziwiać widoki na Pieniny, gdzie majestatycznie wznoszą się Trzy Korony. Zobaczymy panoramę Beskidu Sądeckiego z Wielkim Rogaczem. Ujrzymy też Beskid Żywiecki z Babią górą oraz przy sprzyjających okolicznościach także Tatry z Czerwonym Wierchem, Rysami czy Hawraniem. Alternatywą jest dotarcie do Wysokich Skałek zielonym szlakiem, który wiedzie przez wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką.

Sam rezerwat zlokalizowany jest na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza. Uznawany jest jednocześnie za rezerwat krajobrazowy jak też leśny. Utworzony w 1961 roku, miał w zamyśle chronić unikalne okazy flory i fauny, a także las świerkowy, który ulegał zniszczeniu od czasu kiedy teren Pienin został opuszczony przez dotychczasowych mieszkańców tego regionu – Łemków. Wstępnie powierzchnia rezerwatu obejmowała obszar 10,9 ha, z czasem powiększono go do 13,9 ha. Na jego terenie prócz zachwycających widoków możemy zobaczyć unikalne formacje roślinne i przedstawicieli takich roślin jak jaskier platanolistny, modrzyk górski, tojad dzióbaty, złotogłów, powojnik, a także wawrzynka wilczełyko. Jeśli będziemy mieli szczęście, ujrzymy też myszołowa zwyczajnego, puchacza, orlika krzykliwego.


Sam krajobraz i widoki zachwycą nawet najbardziej wymagających podróżników i turystów. Z samego szczytu rezerwatu zobaczyć możemy całą panoramę pobliskich gór i szczytów. Na wschodniej ścianie rezerwatu ujrzeć możemy dwudziestometrowe urwiska, które tworzą wapienne skały. Z tego właśnie powodu rezerwat Wysokie Skałki jest tak chętnie odwiedzany przez turystów, a w przeszłości był inspiracją dla artystów malarzy z całej Polski, a także z zagranicy.

Tryb podróży: