Sokolica – szczyt o wysokości 747 metrów to miejsce, które jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Ci cenią przede wszystkim widoki, jakie można ujrzeć ze szczytu Sokolicy. Szczególne wrażenie robią południowe ściany góry, które stromo opadają na przełom Dunajca. Cechą charakterystyczną góry jest też szczególna powyginana sosna, która rośnie nad samą przepaścią. Niektóre z sosen rosnących na szczycie liczą sobie zresztą nawet kilkaset lat. Z samej góry turyści obserwować mogą panoramę Pienin zwłaszcza od strony przełomu Dunajca. Można też dojrzeć Tatry, Magurę Spiską oraz Gorce. Do samej Sokolicy dotrzeć można niebieskim szlakiem.

Szlak ten zaczyna się w Szczawnicy i podążając nim, docieramy między innymi do Zamkowej Góry, a w dalszej kolejności do Trzech Koron. To zespół szczytów, wśród których jest Okrąglica, Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica. Do niedawna ten zespół gór nazywany był właśnie Pieninami. Szczególną popularnością cieszą się wspinaczki na Okrąglice, która ma wysokość 982 metrów. Szczyt jest nie tylko najwyższym, ale też na jego szczycie możemy znaleźć taras widokowy, z którego rozciąga się widok na Beskid Sądecki, Gorce i Beskid Żywiecki, Tatry, a także całe Pieniny. Obszar Trzech Koron jest atrakcyjny dla turystów także ze względu na właściwości przyrodnicze. Występują tam bowiem rośliny, których nie znajdziemy nigdzie indziej.

Turyści powinny też być przygotowani na to żę wejście na Trzy Korony jak też na Sokolicę jest płatne. Bilet, który zakupimy, upoważnia nas do poruszania się w obrębie szczytów przez 24 godziny. W szczycie sezonu możemy też się spodziewać dużej ilości turystów, a tym samym kolejek na szczyt. Dotyczy to zwłaszcza zlokalizowanej na Okrąglicy platformy widokowej. Widoki, jakie przyjdzie nam zobaczyć, są jednak warte wysiłku i cierpliwości.

Tryb podróży: