Wodospad Zaskalnik zlokalizowany jest w dolnym biegu potoku Sopotnickiego. Znajduję się w odległości trzech kilometrów od Szczawnicy w południowo-zachodniej części Radziejowej, na osiedlu Sewerynówka u stóp Wysokiej. Sam wodospad możemy zwiedzić, docierając tam niebieskim szlakiem – pieszo lub rowerem. Sam szlak wiedzie od Szczawnicy wzdłuż potoku. Do samego wodospadu można też dotrzeć zabytkową ciuchcią z samego centrum Szczawnicy lub też bryczką.

Sam wodospad jest niezwykle malowniczy i wije się między lasami i łąkami. Sam próg ma wysokość pięciu metrów. W dole wodospad tworzy naturalny basen. Sam wodospad położony jest między Wysoką oraz Bereśnikiem. To dwa szczyty o wysokości kilkuset metrów. Dzięki temu wodospad jest niezwykle malowniczy i widowiskowy. Miejsce to jest celem wielu turystów i jest bardzo chętnie odwiedzany przez wczasowiczów, którzy wypoczywają w pobliskiej Szczawnicy. Odwiedzający mogą też skorzystać z możliwością kąpieli w krystalicznie czystej wodzie na dnie wodospadu. Miejsce to jest polecane zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Obok wodospadu znajduję się też łąka, która jest idealnym miejscem odpoczynku dla wszystkich turystów. W najbliższej okolicy znajdujemy też restauracje oraz stadninę koni, leśniczówkę i drewniany kościółek z 1925 roku.

Atrakcją jest też obserwowanie samego Potoku Sopotnickiego. Ten wypływa z zachodniego stoku Przehyby i uchodzi do Grajcarka jako jego prawy dopływ. Sam potok jest zwykle bardzo spokojny i płynie dość powoli. Kiedy jednak w górach pojawiają się silne opady deszczu, to zamienia się w groźny i potężny potok górski, który potrafi pokazać swoją moc. Warto wtedy zobaczyć go w pełnej krasie i ujrzeć jak spienione wody toczy na co dzień spokojny wodospad. Należy jednak zachować wszelkie konieczne środki bezpieczeństwa gdyż potok jest wtedy naprawdę groźny.

Tryb podróży: